Penny Lane og Aalborg Lufthavn stopper samarbejdet
Siden september 2021 har Penny Lane i samarbejde med Aalborg Lufthavn drevet kaffeøen, som ligger lige efter security-området i lufthavnen. Såvel Penny Lane som Aalborg Lufthavn har været glade for de knap 5 års samarbejde – men har pr. 20 januar 2026 valgt at afslutte samarbejdet.
Beslutningen kommer efter en fælles evaluering af samarbejdet, hvor begge parter har nye ønsker for fremtiden.
"Vi har været glade for samarbejdet med Penny Lane, men vi står nu et sted, hvor vi ønsker at afprøve nye koncepter og udvikle vores tilbud til passagererne", udtaler Salgs- og marketingdirektør i Aalborg Lufthavn Martin Svendsen
Ejer af Penny Lane, Jonas Hütscher Hejlesen udtaler: "jeg vil gerne takke Aalborg lufthavn for et godt og godt og konstruktivt arbejde. Hvor dialog og kundeoplevelse altid har været i fokus. Tak til alle de dejlige gæster, som har været forbi Penny Lane i Aalborg lufthavn. Vi glæder os til at se jer i vores 2 caféer i Aalborg til flere fantastiske oplevelser.
Kaffeøen lige efter security vil fremadrettet blive drevet af lufthavnen selv under navnet &Coffee.